След три дни на интензивни дискусии, обучения и целеполагане завърши годишната среща на РавниБГ. Всяка година Колицията се събира, за да обмени опит, изгради капацитета на членовете и да създаде стратегии за сътрудничество. 

Ден 1: Поглед назад към изминалта година, постигнати резултати и утвърждаване посоката на развитие на РавниБГ. 

През първия ден утвърдихме миналогодишните цели на Коалицията. Партньорите споделиха с колектива на РавниБГ, постигнатите резултати през последните шест месеца и плановете за предстоящата година.  
На преден план излезе кампанията на Сдружението “Жените на Казанлък” за създаване на защитено пространство “Детство без насилие”CVS Bulgaria  споделиха и техните плановете, а именно подкастът  „Доброкаст“ да излезе извън пределите на София.
За още вдъхновяващи истории от партньорите на гражданското обединение следете Фейсбук  страницата на РавниБГ. 

Една от основните фокусни точки в работата на РавниБГ е темата за застъпничеството, затова Надя Шабани и Захари Янков от Български център за нестопанско право (БЦНП), заедно с Катя Кръстанова от Анимус и Олга Минева от Emprove посветиха два панела на въпросите свързани с работата на Съвета за развитие на гражданското общество (СРГО) и Националния съвет за превенция и защита от домашно насилие. Основната мисия на РавниБГ, винаги е било застъпничеството и работата на двата съвета е ключова за разбирането на тези процеси.  

Ден 2: “Говори, за да те видят”. 

Едно от най-големите предизвикателства пред гражданския сектор е стратегическата и приобваща комуникация както с директните бенефициенти на организациите, така и с широката аудитория. В рамките на два панела журналистката Анна Цолова проведе медийно обучение под наслов “Говори, за да те видят”. Партньорите работиха по групи и чрез примери от гражданския сектор упражниха правилата за правилното говорене и избягването на паразитни думи в речта.  

Темата за застъпничеството и ролята на гражданския сектор в работата на институциите, разгледахме в конкретика и с адв. Деница Любенова от ЛГБТИ организация “Действие”. През примери от Коалицията адв. Любенова предложи начини за адресиране на различни казуси, чрез стратегическо застъпничество и  законодателство.  Една от темите, които обсъдихме бе казусът от изминалата година, когато плакат с историята на Лили и Дари, част от кампания ни  “Истории за промяната”, в град Стара Загора бе вандализиран. По време на срещата обсъдихме и приехме стратегия за действие и мерки при подобни случки. 

Освен това участниците работиха заедно по казуси, свързани с каузите на някои от организациите в Коалицията. Един от основните принципи на РавниБГ е солидарноста между различните каузи и борби. Казусите, по които партньорите работиха, им дадоха възможност да се запознаят отблизо с предизвикателствата, пред които са изправени техните колеги и да и да обменят идеи за справяне.
Работилницата прерасна в неформален диалог, по време на който бяха споделени специфичните нужди на партньорите, възможностите за съвместна работа и взаимна подкрепа в Коалицията.

Ден 3: Бъдещи планове, възможности за сътрудничество и солидарност.  

По време на първия панел екипът на Български фонд за жените (БФЖ) проведе лекция посветена на Солидарния фонд* и отговори на въпроси, свързани с него. След това участниците бяха разпределени в групи и обсъдиха предимствата и недостатъците на моделите за финансиране, при които общностите сами решават как да бъдат разпределени средствата, предвидени за тях. 

______________________________________________________________________________*Солидарен фонд – иновативен механизъм, популярен като „participatory grantmaking“ или отпускане на средства с участието на самите кандидатстващи. Целта е да се демократизира вземането на решения и да се прехвърли властта от финансиращия донор към самите кандидатстващи за финансиране, като ги въвлече в целия процес на създаване на конкурс – от определяне на приоритети, през определяне на срокове, изисквания и критерии за оценка, до извършване на самия процес на оценяване. 

Срещата приключи с неформален разговор за устойчивостта на Коалицията, бъдещите планове и цели – както индивидуални за всяка организация, така и общи за членовете на Равни БГ. На преден план излезе нуждата от структурирано стратегизиране в Коалицията и затвърждаване на ценностите и етичния кодекс. Вие също можете да сте част от този процес, като следвате страницата на РавниБГ и споделяте нашите публикации във Фейсбук.

Изминалите дни бяха изпълнени с вълнуващи срещи, вдъхновяваща обмяна на опит и идеи, споделяне на обратна връзка и търсене на иновативни решения. Годишната среща на Коалицията РавниБГ насърчи съвместната работа между организациите, засили тяхната сплотеност и солидарност.  Лекциите, обученията и практическите задачи дадоха ценни знания и добри практики, с които по-уверено и устойчиво да се борят за ефективните промени в обществото.